home
www.thinkquest.ch

Rankinglist Swiss Web Award 2005

 

[ Best of Contest & Best Language Awards | Sports, Leisure & Music (Sony Award) | Culture & History (Bibliomedia Award) | Social Issues, Society & Health | Technology & Science | Environment & Nature | Special Awards | Access4all Award Special | Access4all Award | Promotion Award | All projects A-Z | Pictures Party and Ceremony ]


Best of Contest

Best French
Language Award


Best Italian
Language Award




Schwarz-Weiss Photographie

Students:
Gadient Johannes, (1987)
Gadient Simon, (1985)
Kunz Daniel, (1987)
Coach:
Kappeler Simone



ABC des coourses de chevaux

Students:
Vogt Debora, (1988)
Davoli Mike, (1989)
Sandoz Nathalie, (1990)
Coaches:
Walther Erik
Borel Alain


Le api

Students:
Crameri Tino, (1991)
Passini Fabian, (1990)
Coach:
Crameri Pierluigi


Sports, Leisure & Music (Sony Award)



1st Place: Faszination Orientierungslauf
Students:
Graf Daniel, (1990)
Graf Claudia, (1992)
Coaches:
Graf Andreas
Graf Ursula


2nd Place: Scuola Corale della Cattedrale di Lugano
Students:
Ghiazza Roberto, (1988)
Carnevale Luca, (1988)
Costantini Pietro, (1987)
Coaches:
Galbani Carlo
Ulbrich-Cadotsch Rita


3rd Place: Irish Folk Music
Students:
Buschor Yves, (1988)
Gerber Stefan, (1988)
Hächler Nikolas, (1988)
Coaches:
Kolb Kaspar
Rosetti Peter


Culture & History (Bibliomedia Award)



1st Place: Waren wir Menschen auf dem Mond?
Students:
Fabian Luca, (1992)
Zoller Florian, (1991)
Coach:
Bühler Elisabeth


2nd Place: Le cinque città di Praga
Students:
Vanini Alina, (1987)
Piffaretti Oliviero, (1986)
Coaches:
Brenna Corinne
Vanini Mariangela


2nd Place: Paris für Einsteiger
Students:
Crameri Andrea, (1986)
Huber Andy, (1986)
Coach:
Fribolin Rainer



3rd Place: Il contrabbando fra Ticino Alto Verbano
Students:
Carmine Alessio, (1989)
Dresti Simone, (1989)
Sussigan Andrea, (1989)
Coach:
Raineri Franco




Social Issues, Society & Health



1st Place: Frauenpower
Students:
Rohr Dominik, (1987)
Anesini Ursina, (1987)
Coaches:
Hachen Fabian
Ramseier Sibylle
Schär Roland


2nd Place: Bankenplatz Schweiz
Students:
Bittel Emanuel, (1988)
Mazzone Daniel, (1988)
Walter Daniel, (1988)
Coach:
Imhof Gerhard


3rd Place: Brain Drain - Brain Gain
Students:
Kalbermatter Daniel Martin, (1989)
Jaggi Roger, (1990)
Metzler Mario, (1989)
Coaches:
Kalbermatter Alice
Salzgeber Chantal


Technology & Science



1st Place: Stromerzeugung
Students:
Zinsstag Felix, (1989)
Dohrau Jérôme, (1990)
Eberle Marc, (1990)
Coaches:
Bingesser Gabriela
Santini Fernando


2nd Place: Energiegewinnung in der Schweiz
Students:
Hell Jolanda, (1988)
Käppeli Markus, (1987)
Keller Stefan, (1987)
Coach:
Hell Andrea


3rd Place: php2win
Students:
Abgottspon Andy, (1987)
Grichting Benjamin, (1987)
Coach:
Schönmann Thibault


Environment & Nature



1st Place: La pesca in Val Poschiavo
Students:
Zanetti Moreno, (1989)
Crameri Matteo, (1989)
Coach:
Crameri Pierluigi


2nd Place: Das Recycling in der Schweiz
Students:
Albrecht Pascal, (1986)
Bucher Manuel, (1986)
Simic Aleksandar, (1985)
Coach:
Kobel Alex


3rd Place: Schweizer Alpentransversalen
Students:
Kaeslin Alain, (1991)
Morais André, (1988)
Stalder Roger, (1987)
Coach:
Arpagaus Maurus


Special Awards

Junior Award



1st Place Junior Award:
Pferde
Students:
Bazerol Melanie, (1993)
Janka Melanie, (1991)
Obrist Lorena, (1992)
Coach:
Bazerol Rolf


2nd Place Junior Award:
Salobrar de Campos
Students:
Schweiss Leimbacher Maria Olivia, (1993)
Bonet Bonet Catalina Maria, (1992)
Coach:
Leimbacher Thomas


3rd Place Junior Award: Comics
Students:
Fischer Lukas, (1992)
Bänninger Désirée, (1993)
Meili Stephanie, (1993)
Coach:
Gavin David


Little Golden Mouse Award



1st Place: Didgeridoo
Students:
Bussy Gaëtan, (1987)
Heiniger Samuel, (1988)
Wilhem Nicolas, (1988)
Coach:
Menevaut Laurent

 



Access4all Award Special



Barrierefreies Internet
Students:
Hagen Silvan, (1986)
Flores David, (1986)
Velthuys Stefan, (1986)
Coach:
Hagen René


Der Flughafen Zürich
Students:
Güdel Christian, (1988)
Herzog Roman, (1988)
Meid Matthias, (1988)
Coach:
Matthiessen Pascal


Verlorene Seelen
Students:
Mäder Christian, (1989), Dübendorf
Grünbaum Fay, (1989), Zürich
Coach:
Grünbaum Colette
 


Desktop Linux
Students:
Stone Dennis, (1988)
Sabbe Ben, (1989)
Coach:
Falcoz Jean Marc
   


Access4all Award



Arktis und Antarktis
Students:
Ursprung Ralph, (1991)
Andréïs Fabrice, (1990)
Martin Lukas, (1991)
Coach:
Strub Reto


Brain Drain - Brain Gain
Students:
Kalbermatter Daniel Martin, (1989)
Jaggi Roger, (1990)
Metzler Mario, (1989)i
Coaches:
Kalbermatter Alice
Salzgeber Chantal


Die Batterie - Ein Energiespeicher
Students:
Bischofberger Lukas, (1991)
Jutz Simon, (1988)
Rohner Christoph, (1992)
Coach:
Fritz Pit

 



Einsteins Leben
Students:
Julmy Pascal, (1989)
Boetzel Yannick, (1990)
Fasel Fabio, (1989)
Coach:
Julmy Danielle


Frauenpower
Students:
Rohr Dominik, (1987)
Anesini Ursina, (1987)
Coaches:
Hachen Fabian
Ramseier Sibylle
Schär Roland


Gotthard
Students:
Knobel Silas, (1987)
Bühler Christoph, (1988)
Schädler Philippe, (1988)
Coaches:
Bregenzer Richard
Gaglione Raffaele
Regnass Philippe

 



Irish Folk Music
Students:
Buschor Yves, (1988)
Gerber Stefan, (1988)
Hächler Nikolas, (1988)
Coaches:
Kolb Kaspar
Rossetti Peter


Koddix
Students:
Perrenoud David, (1991)
Felder Victor, (1987)
Ortitz Raphaël, (1988)
Coach:
Ortiz Geneviève


Le cinque città di Praga
Students:
Vanini Alina, (1987)
Piffaretti Oliviero, (1986)
Coaches:
Brenna Corinne
Vanini Mariangela

 



Metafisica dell'amore sessuale
Students:
Vanini Erico, (1989)
Juri Elena, (1986)
Vatteodt Sina, (1987)
Coaches:
Brenna Corinne
Vanini Mariangela


Schweizer Alpentransversalen
Students:
Kaeslin Alain, (1991)
Morais André, (1988)
Stalder Roger, (1987)
Coach:
Arpagaus Maurus


Scuola Corale della Cattedrale di Lugano
Students:
Ghiazza Roberto, (1988)
Carnevale Luca, (1988)
Costantini Pietro, (1987)
Coaches:
Galbani Carlo
Ulbrich-Cadotsch Rita

 



Sucht
Students:
Mäder Raphael, (1988)
Bonagure Mario, (1987)
Rudolf von Rohr Samuel, (1989)
Coach:
Bulut Serap


voXtra Das Sprachportal
Students:
Louis Jvan, (1990)
Brüllisauer Fabienne, (1990)
Schäpper Bruno, (1990)
Coach:
Louis Priska




Promotion Award



monte generoso
Students:
Ortelli Enzo, (1992)
Ortelli Lucio, (1994)
Parravicini Matteo, (1992)
Coaches:
Brenna Corinne
Sangiorgio Rita
Vanini Mariangela


PZ and friends
Students:
Mastromarco Davide, (1990)
Di Giannandrea Grazia, (1990)
Kessler Chiara, (1990)
Coach:
Wirz Giampietro


Jetzt lerne ich Java Script!
Students:
Tännler Luca, (1992)
Hämmig Natalie, (1992)
Coach:
Baumeler Alberto
 


Mio fratello selvicoltore
Students:
a Marca Pablo, (1992)
Guazzone Luca, (1992)
Coaches:
Guazzone Andrea
Sangiorgio Rita
a Marca Anny


Alles über Lego
Students:
Baumeler Andrés, (1991)
Kaiser Lars, (1994)
Coach:
Baumeler Alberto
 


[ Best of Contest & Best Language Awards | Sports, Leisure & Music (Sony Award) | Culture & History (Bibliomedia Award) | Social Issues, Society & Health | Technology & Science | Environment & Nature | Special Awards | Access4all Award Special | Access4all Award | Promotion Award | All projects A-Z | Pictures Party and Ceremony ]